U Taterů

Hostinec U Taterů


Akce u hospody

Dne 23. 12. 21 připravil Gubby rozsvícení vánočního stromečku u hostince. Přišlo hlavně hodně rodičů s dětmi a u stromečku našly děti překvapení – dáreček. Gubby daroval svařák, opět ženský přinesly pár kousků cukroví. Bylo to milé a sváteční.


Historie


11 (3)
K historii trampování a chataření ve Svatojánských proudech a v Třebenicích patří neodmyslitelně rodina Taterova.

První zmínky podává opat Fuk ve svém dopise r. 1640-43, další záznamy jsou ze zač. 18 st. o chalupě zvané Tattrovská č.p. 2, poblíž stavení Dvořáka.

u tetru111

V dnešní době je už velice málo takovýchto útulných hospůdek, ve kterých se o víkendech pravidelně scházejí osadníci ze srubů a chat z okolí a které křepčí rykem chlapské zábavy a halasným zpěvem za doprovodu kytar. Její historie začala v roce 1920, kdy si cestář a povozník Václav Tater se svou ženou postavili v zatáčce pod lesem malý domek. Přivydělával si tím, že stáčel pivo do lahví, roznášel ho po okolních chatách a prodával kolemjdoucím.
S rostoucím počtem chat okolo řeky přibývalo hostů, především trampů, kteří v létě sedávali u dřevěných stolů před domkem, v zimě nebo za špatného počasí se tísnili kuchyni, která byla zároveň výčepem. Časem se už dovnitř nevešli, a proto se v roce 1935 musel přistavět lokál.
Tak vznikla skutečná hospoda, které se začalo později říkat Tatera-bar neboli Interpajzl „U Taterů“. Při stavbách přehrad, nejprve štěchovické později slapské, ji navštívilo mnoho lidí ze všech koutů Čech a tím se stala velice známou, a to nejen mezi trampy. Kvůli velké návštěvnosti v byl uvnitř stále nedostatek volného místa, a tak muselo dojít k jejímu dalšímu rozšíření, kdy byla zděná garáž pod hospodou v roce 1968 přestavěna na salónek s barem ve westernovém stylu zvaný Zvláštní škola. Od roku 1989 tento salónek překrývá otevřená veranda, kde se sedává v parném létě.
Roku 1940 si syn Václava Tatery František přivedl slečnu Antonii Krchovou, pozdější babičku Taterovou, a společně začali hospodu dlouhé roky provozovat. Hostinský Franta Tater byl svérázná postava, o jeho veselých kouscích se stále vypráví. Po jeho smrti vedla hospodu pevnou rukou babička Taterová, která se stala legendou. Přes svůj vysoký věk (84 let) stále obsluhovala až do svého skonu v roce 2004.
V současné době provozuje hospodu babiččin syn Pavel s manželkou Bedřiškou, na jejich nakládané pikantní Hermelíny, výborné utopence nebo domácí polévky se stahují gurmáni z okolí a kolemjdoucí trampové a turisté. Rozhodně stojí za to zde posedět, ať už venku na nové terase  a zadívat se do krajiny s výhledem na skály lemující meandry zaniklých Svatojánských proudů, a to se nikdy neokouká a nebo uvnitř a prohlédnout si obrazy a fotografie Svatojánských proudů, vlaječky osad a malované dřevěné „placky“, které jsou na zdech lokálu.Unikátní a stylové výzdobě hospůdky dominuje otočný slogan nad pípou, který se mění dle dne v týdnu . O víkendech zde objevíte nápis :HUBTE HAJNÝ, SEROU TRAMPY, v týdnu pak: HUBTE TRAMPY, SEROU V LESE. Hospůdku najdete  na modré turistické značce. 

zmeny
Zpět – uskutečněné akce

Hospodu vede sheriff osady Gubby – Pavel Tater a jeho žena Bedřiška Taterová.
Otvírací doba:

Zimní sezóna So   14 – 00 hod.
Ne   10 – 22 hod.
Letní sezóna (od května) St    17 – 22 hod.
Čt    17 – 22 hod.
Pá   15 – 01 hod.
So   11 – 01 hod.
Ne   11 – 22 hod.
Od června navíc Po   17 – 22 hod.

nabídka:

 • pivo (Staropramen)
 • víno
 • lihoviny
 • nealkoholické nápoje
 • teplé nápoje
 • mražené zboží
 • uzeniny
 • pohlednice
 • kniha Svatojánské proudy
 • turistická známka No. 778 a výroční známku „Z Prahy do Svatojánských proudů“
 • suvenýr „Hospoda U Taterů …..“
 • a mnoho dalšího…

Stálé menu: utopenci, klobásy, nakládaný hermelín, tlačenka.
O víkendu: občas i něco vařeného.

(Zdroj: Honza a Blanka Reichardtovi, Svatojánské proudy, Pohlednice a fotografie z let 1900-1945)

Page generated in 0,450 seconds. Stats plugin by www.blog.ca